Očni nerv 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Visoka zdravstvena škola strukovnih studija u Beogradu

САДРЖАЈ 2
1. УВОД 3
1.1. ОРГАН ЗА ВИД (organum visus) 3
1.1.1. OЧНА ЈАБУЧИЦА (bulbus oculi) 3
1.1.2. ПОМОЋНИ ОРГАНИ ОКА (organa oculi accessoria) 4
2. АНАТОМИЈА ОЧНОГ НЕРВА 4
2.1. ИНТРАБУЛБАРНИ ДЕО 4
2.2. ОРБИТАЛНИ ДЕО 5
2.3. ИНРАКАНАЛИКУЛАРНИ ДЕО 5
2.4. ИНТРАКРАНИЈАЛНИ ДЕО 5
3. О OЧНОМ НЕРВУ 6
3.1. ПУТ 6
3.2. ПРАВАЦ 6
3.3. ОДНОСИ 7
4.ЗАКЉУЧАК 9
5.ЛИТЕРАТУРА 10
1. УВОД
Чула су рецептори нервног система, органи који прихватају хемијске и физичке надражаје из спољне средине. Надражаји из рецептора одлазе чулним живцем и чулним путем до интеграционих зона коре великог мозга где се преображавају у осећај. Хемијске надражаје из спољне средине примају чуло укуса и чуло мириса, док физичке надражаје остала чула, за вид, за слух, за статистику, и за површни и дубоки сензибилитет.
1.1. ОРГАН ЗА ВИД (organum visus)
Орган за вид, око, смештен је у очној дупљи. У његов састав спадају: очни живац, очна јабучица и помоћни органи ока.
1.1.1. OЧНА ЈАБУЧИЦА (bulbus oculi)
Bulbus oculi има облик шупље кугле, која је на свом предњем крају нешто јаче испупчена и испуњена прозрачним елементима.
Њен прозрачни садржај чине: очна водица (humor aquosus), сочиво (lens) и стакласто тело (corpus vitreum). Окружују их три опне: од којих је спољна - фиброзна (tunica fibrosa), сопљашња - неуроепителна (tunica interna bulbi ) и средња - судовна (tunica vasculosa).
Tunica fibrosa има предњи, прозрачни део који се назива рожњача (cornea) и задњи, беличасти део који се назива беоњача (sclera).
Tunica vasculosa је средња опна која садржи крвне судове, живце и пигментне везивне ћелије. На њој се разликују три дела: судовњача (chorioidea), трепавично тело (corpus ciliare) и дужица (iris).
Tunica interna bulbi је унутрашња опна очне јабучице и дволисна је. Њен спољни, пигментни лист (stratum pigmenti), састоји се од једнослојног епитела у коме се налази много мрког пигмента (fuscin), а њен унутрашњи лист се назива мрежњача (retina).
1.1.2. ПОМОЋНИ ОРГАНИ ОКА (organa oculi accessoria)
У помоћне органе ока спадају мишићи (mm.bulbi), омотачи (capsula bulbi - Tenoni, corpus adiposum, periorbita), очни капци (palpebrae), вежњача (tunica conjuctiva), сузни апарат (apparatus lacrimalis) и веђа.
2. АНАТОМИЈА ОЧНОГ НЕРВА
Очни живац је ектодермалног порекла и заједно са ретином представља истурени део мозга. То је и разлог честих промена на оптикусу у току неких патолошких стања централног нервног система.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!